En ganska ordinär söndag har passerat men med ett fantastiskt fint höstväder som var alldeles lämpligt för att köra häst i. Medan jag mockade pysslade Julia om Pixell och selade.
PixEll gick fint och börjar greppa det där med att svänga för tömtagen. Vi körde kanske 25 minuter och även Julia körde henne en stund. Vi har fortfarande ledare brevid henne för ibland kan det bli lite klurigt om svängarna blir för tvära. Jag måste ändå säga att PixEll känns redo för enkel uppsutten ridning nu men jag kommer fortsätta att tömköra henne ett tag till. Jag ska också göra grundläggande träning i kasponen så att hon förstår hjälperna innan uppsittning. Det är så mycket rolig träning att göra med henne framöver.
Att lyfta på Gimli hans tunga sele är inte det enklaste men Julia fick både på den och av den vill jag minnas. Styrketräning deluxe!
Självaste tömkörningen med honom gick också bra. Han svänger inte lika bra som PixEll än men inte långt därifrån. Man ska inte jämnföra hästar men det är skillnad på att köra kallblod och varmblodiga. Av nån anledning känns jag gå lite snabbare fram i körningen med Gimli än med PixEll. Bra eller dåligt vet jag inte men Gimli är ju lite coolare i humöret så det är nog orsaken. Hur som helst är det himla roligt med honom också. Skyll er själva alla ni som frågat men inte köpt honom än för jag tror att vi behåller honom.
Många timmar senare så är jag nästan klar i stallet. Kvällsfodringen är kvar att göra och jag längtar redan till imorgonkväll då jag får gå ut i stallet igen. Tänk att jag har så många fina hästar.
På eftermiddagen kom Viktor och hjälpte mig att rengöra hos kaninerna. Han hämtade vatten, körde skottkärran och drog på spånsäcken. Eller var det kanske en julnisse som hade vägarna förbi redan nu?